Sobota 2. 3. 2024  |  Svátek má: Anežka
Počet článků: 6

Víte, co je ekologická stopa?

Rubrika: Akce školy » Besedy
Kristýna Popirecinii  1.3.2016
V pátek 17. února jsme se my, tedy 7. A a 7. B, zúčastnili ekologické přednášky. Přednášky byly dvě - se stejným obsahem. První dvě hodiny pro 7. B a třetí a čtvrtou hodinu pro 7. A.

Přednášející, Honza a Karin, se nás na začátku zeptali, jestli víme, co je to ekologická stopa. Ale budete překvapeni, jelikož jsme to věděli. Jenom jsme doteď nevěděli, že se to jmenuje ekologická stopa. A co to teda je? Ekologická stopa je to, co zanecháme v přírodě díky tomu, co běžně děláme, abychom mohli „žít jako lidi“.

Dále jsme se bavili o spotřebě vody na určité výrobky. Třeba při výrobě jednoho kila hovězího masa se spotřebuje 15 550 litrů vody! Do spotřeby se počítá kolik kráva, kterou potom sníme, vypije za celý svůj život vody a kolik vody spotřebují kravíny. A třeba na výrobu kožených bot se také použije docela dost vody. A jak to? Protože kůže je ze zvířat a zvířata taky pijí. Téhle „vodě“ se říká virtuální voda.

Ekologická stopa; foto: web školy Ekologická stopa; foto: web školy


Další velké téma byl palmový olej. Vyrábí se z palmy olejné. Ta se ve velkém pěstuje na místě vypálených nebo vykácených deštných lesů a je náročná na vodu, proto tam, kde je palma olejná, nemůže růst nic jiného. Palmový olej se dává skoro do všeho, do potravin, šampónů… A ještě k tomu je nezdravý, ale je levný. Nahrazuje třeba v čokoládách kakaové máslo.

A ještě doprava! Honza s Karin se nás ptali, kdo se jak dopravuje do školy. Z Nezamyslic všichni pěšky nebo na kole, z okolních vesnic někteří autobusem, někteří na kole a někteří autem. Plyny, které auta vypouští do ovzduší, jsou škodlivé, to ví skoro každý. Dál nám taky ukázali, kolik místa zabere 60 lidí v autech a kolik místa zabere 60 lidí na kolech.

Ekologická stopa; foto: web školy Ekologická stopa; foto: web školy


Na konci přednášky jsme si na stránce www.hraozemi.cz spočítali naši ekologickou stopu. V Česku je průměr 4.8, my jsme jako celá třída měli průměr 4.5.
A pak jsme se rozutekli učit se. Ale jsme zase o něco chytřejší. 

Ekologická stopa; foto: web školy Ekologická stopa; foto: web školy
Počet zobrazeni celkem: 3423
Počet zobrazeni za poslední měsíc: 18
Doporučujeme
Nejčtenější články
Redakce