Sobota 22. 6. 2024  |  Svátek má: Pavla
Počet článků: 19

„Jak jste to myslel, pane Shakespeare?“

Rubrika: Akce školy » Představení
Adéla Dostálková  8.5.2015
William Shakespeare byl významný anglický básník a dramatik. Většina z nás ho zná jako autora románu Romeo a Julie. Avšak tento spisovatel má ve své sbírce spoustu jiných uznávaných děl.

O ta se s námi podělili divadelníci z Hradce Králové, kteří nám nejen povyprávěli o životě samotného Shakespeara, ale (i s naší pomocí) nás několika jeho díly provedli.

Divadelní představení začalo úryvkem ze hry Richard III., kdy se dva nájemní vrahové nemůžou rozhodnout, který z nich se postará o vraždu následníka trůnu.

Vražda Richarda III.; foto: web školy Vražda Richarda III.; foto: web školy


Poté jsme byli přeneseni do Shakespearovy komediální tvorby scénkou hry Marná lásky snaha. Zde jsem se stala krásnou Žakenetou, o jejíž ruku svádí boj španělský šermíř Don Adriano de Armado s prostoduchým venkovanem. V hledišti sedělo asi 150 diváků a zamilované oči divadelníka si vybraly právě mě. Divný pocit. Stala jsem se objektem k vyznávání horoucí lásky a následně byla vyzvána na pódium, aby ke mně pronášeli Shakespearovy Sonety s milostnou tématikou, což byla další část vystoupení. „Proč zrovna já?!“, říkala jsem si cestou k těm dvěma „šaškům“. Nic hrozného to ale nebylo. Vyslechla jsem si několik krásných rýmů, které mě snad měly dostat do kolen, uklonila se a šla zpátky mezi diváky.

Žakeneta na scénu!; foto: web školy Žakeneta na scénu!; foto: web školy


Celé představení vyvrcholilo ukázkou nejslavnější tragédie všech dob: Romeo a Julie. Z balkonové scény, svatby, ale i nešťastného konce dokázali herci udělat spíše parodii a vyvolali tak neutichající smích v hledišti.

Romeo a Julie; foto: web školy Romeo a Julie; foto: web školy


Strom Zdena; foto: web školy Strom Zdena; foto: web školy


Toto divadelní pásmo nám velmi zajímavou, zábavnou a přitažlivou formou představilo život a dílo Williama Shakespeara. Výborná byla spolupráce herecké dvojice s publikem, díky které jsem se na chvíli stala Žakenetou a vyzkoušela si tak pocit herců před zaplněným hledištěm.

A kdo by se chtěl na některou Shakespearovu komedii či drama podívat, může navštívit tradiční Letní shakespearovské slavnosti v Brně na nádvoří hradu Špilberk. Tak ať vám vyjde počasí!
Počet zobrazeni celkem: 3702
Počet zobrazeni za poslední měsíc: 25
Doporučujeme
Nejčtenější články
Redakce