Úterý 23. 4. 2024  |  Svátek má: Vojtěch
Počet článků: 27

Vědci říkají, že do roku 2020 zemře kvůli kouření

Rubrika: Literární tvorba » Zamyšlení
Eva Novotná  28.3.2006
Počet úmrtí souvisejících s kouřením se ve světě do roku 2020 zdvojnásobí. Na nemoci způsobené touto neřestí zemře patrně deset milionů lidí, oznámili vědci z Centra pro kontrolu a prevenci nemocí v americké Atlantě. Skutečné číslo ale může být mnohem vyšší, dodávají.

Nahrává tomu nejen větší počet kuřaček mezi dívkami, který ukázal mezinárodní průzkum mezi mládeží ve věku 13 až 15 let, ale také užívání dalších tabákových výrobků a skutečnost, že účinkům nikotinu jsou běžně vystavováni i nekuřáci.

"Vysoký počet kuřaček mezi mladými dívkami je tou nejhorší novinkou," řekl Charles Warren z Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) citovaný agenturou Reuters.

CDC uskutečnilo průzkum mezi 750 tisíci teenagery ze 131 zemí světa. Sondáž ukázala, že devět procent z nich kouří a 11 procent si dopřává další produkty tabákového průmyslu, jako je žvýkací tabák, doutníky a vodní dýmky s tabákem.

Průzkum navíc odhalil tenčící se rozdíl mezi počtem kuřáků mezi muži a ženami. Podle předchozích průzkumů bylo množství kuřáků čtyřikrát větší než počet kuřaček. Podle nynějšího výzkumu kouří už jen 2,3krát více mužů než žen. V některých zemích je to dokonce vyrovnané.

Kouření zvyšuje riziko srdečních potíží nebo mrtvice, způsobuje dýchací problémy, rakovinu plic a dalších orgánů.

Kouření škodí

Děti kuřáků trpí větším deficitem pozornosti. U žen, které kouří během těhotenství, se téměř ztrojnásobuje riziko, že jejich děti se narodí s poruchou pozornosti, tvrdí dánští výzkumníci z Kodaňské university (Aarhus Universitet). Nastávající maminka, která kouří, vystavuje svůj plod relativně vysoké koncentraci nikotinu, který postupně mění receptory pro dopamin v mozku, který je základem pro mozkový vývoj.

Kouření není zlozvyk, ale nemoc

V České republice kouří dva a půl miliónu osob. To je čtvrtina obyvatel. "Ročně kvůli kouření zemře 18 000 lidí, tedy jedno okresní město," říká doktorka Eva Králíková z nově otevřeného Centra léčby závislosti na tabáku při 1. lékařské fakultě UK v Praze.

Jak se zlepšuje zdraví

Přestat kouřit se vyplatí v každém věku. Proč? Po 20 minutách se snižuje krevní tlak a tepová frekvence. Po 12 hodinách klesá hladina oxidu uhelnatého v krvi. Po 2 dnech se zmenšuje riziko srdečního infarktu, zlepšuje se chuť a čich.

Po 2 týdnech se zlepšují dechové a srdeční funkce. Po 1 roce je riziko srdečního infarktu asi poloviční ve srovnání s kuřákem. Po 5 letech je nebezpečí mozkové mrtvice téměř takové jako u nekuřáka.

Po 10 letech bývá hrozba rakoviny plic poloviční ve srovnání s kuřákem. Po 15 letech se riziko srdečního infarktu podobá riziku nekuřáka.

Proč přestat

Každý druhý kuřák zemře na následky kouření. To je příčinou řady vážných chronických nemocí a ze spousty lidí udělá invalidy. Následky kouření se projevují na všech orgánech těla: srdeční infarkt, rakovina plic a dalších orgánů, chronická plicní nemoc, mozková mrtvice atd.
Počet zobrazeni celkem: 4004
Počet zobrazeni za poslední měsíc: 20
Doporučujeme
Nejčtenější články
Redakce