Sobota 2. 3. 2024  |  Svátek má: Anežka
Počet článků: 46

Po stopách cestovatelky

Rubrika: Literární tvorba » Povídky
E. Haluzová, P. Halouzková  4.5.2018
Vlasta bydlí se svými rodiči a stařenkou v Novém Městě na Moravě. Vlastin tatínek pracuje jako stomatolog a její maminka jako místostarostka.
Jednou v létě se rozhodli, že vyrazí na dovolenou po světě. Do kufru si sbalili oblečení, hygienické potřeby a stan na přespání v přírodě. Jelikož v kufru byl ještě prostor, Vlasta si mohla vzít svou oblíbenou stonožku.

Kufry naložili do auta a jeli do stověžaté Prahy. Tam šli do muzea stokorun. Ale nezdrželi se dlouho, protože se těšili ke Středozemnímu moři. Nasedli do auta, zkontrolovali, jestli mají všechny věci a vyrazili.

Cestovali přes Rakousko, kde potkali asi sto listonošů. Ve Švýcarsku právě startovaly pštrosí závody. Ve Francii viděli hořící stodolu. Po cestě je zastavilo několik stopařů. A konečně přijeli do Španělska, kde si zakoupili loď.

Loď byla moderní, měla tři postele malou kuchyň, schody na palubu, vysoký stožár a kormidlo.
Nasedli a vypluli na Atlantský oceán. Vlasta si šla zaplavat, ale nevěděla, že v něm jsou medúzy. Ty ji požahaly. Vlasta ihned vylezla z vody a běžela za maminkou. Popálení bylo velké, dcera skoro nemohla chodit, tak se rozhodli, že zastaví na nejbližším ostrově, kde Vlastu nechají ošetřit. Zakotvili na ostrově Vila do Corvo. Domorodci ji ošetřili blahodárnou mastí. Už nestonala.

Na ostrově se prošli a navštívili dětský domov. Tam se jim zalíbila jedna holčička jménem Rebeka, kterou si chtěli vzít do pěstounské péče. Obyvatelům ostrova se to nezdálo, že prý by si ji od nich odvezli a už by ji neviděli. Nakonec jim to dovolili a jistojistě slíbili jim, že se alespoň jednou ročně za nimi s Rebekou přijedou podívat.

Rebeka se s Vlastou rychle skamarádila. Vlasta jí řekla, kam jedou a proč se na ostrově zastavili. Rodina šla na letiště a všichni domorodci šli s nimi, aby jim zamávali. Manželé jim na ostrově nechali loď.

A odletěli do světoznámého města Ria de Janeira. Zrovna když tam přijeli, pořádal se karneval a rozhodli se, že na něj půjdou.

Vlasta si vypůjčila kostým papouška, který má modrá a červená pera. Rebece vybrali podobný kostým papouška, ale ten měl růžová a černá pera. Maminka s tatínkem šli za žlutočerné tukany.

Na karnevalu potkali pravou matku Rebeky. Začli si s ní povídat. A zjistili, že ji tam její matka nechala, protože se o ni neuměla postarat. Teď ji chce zpátky. Rodiče jí řekli, že ji mají v pěstounské péči a utekli. Rebeka k ní nechtěla, protože věděla jaká je.

Ihned jeli na letiště a nasedli do letadla, v kostýmech vypadali jako blázni. Měli namířeno do Švédska. Přistáli ve Stockholmu. Bylo to hezké místo. Zaplatili si tedy pokoj v hotelu. Pokoj měl číslo sto, byl čtyřlůžkový s koupelnou.

Na druhý den se jeli podívat k jezeru Mälaren. Tam se vykoupali ve studené vodě. Nakonec výpravy se jeli podívat do města Uppsala. Navštívili hrad Uppsala a muzeum. Ve Švédsku se jim začalo líbit, proto se rozhodli, že tam zůstanou a pronajmou si byt. Holky se naučí obstojně švédsky a stařenka se za nimi přestěhuje.

Stoprocentní konec!

Po stopách cestovatelky; nakreslila E. Haluzová a P. Halouzková Po stopách cestovatelky; nakreslila E. Haluzová a P. Halouzková

Počet zobrazeni celkem: 2394
Počet zobrazeni za poslední měsíc: 14
Doporučujeme
Nejčtenější články
Redakce