Čtvrtek 21. 11. 2024  |  Svátek má: Albert
Počet článků: 46

Region Haná

Rubrika: Region
Patrik Havlíček  1.10.2020
Jeden ze známých regionů České republiky je Haná. Všichni, co jsme tady, na Hané žijeme. Obecně je Haná region na střední Moravě. Jejími krajními body jsou Vyškov, Litovel a Holešov.

Oblast Haná se rozprostírá mezi řekami Morava, Bečva a Haná. Protéká tudy samozřejmě i více řek. U nás – v okolí Nezamyslic – tečou řeky Haná, Tištinka a Brodečka, ale ty už nejsou tak důležité. :-)
Na Hané je velmi úrodná půda, také je kvůli tomu proslavena v České republice. Výraznými znaky jsou také kroje a nářečí.

Historie Hané sahá až do pravěku. Postupem času na Hané vybudovali svá významná sídla Keltové a Slované.
Haná leží na tranzitní tepně mezi severem a jihem Evropy, to je druhý důvod, proč se tady lidé usídlovali. Vedla tudy i tzv. jantarová stezka.

Region Haná - mapa Region Haná - mapa


Centrem Hané byla a je považována Olomouc. Zřejmě až na přelomu 17. a 18. století došlo ke vzniku hanácké identity. Už v 19. století docházelo k upouštění hanáckých zvyků, nářečí a krojů kvůli celospolečenským změnám. Díky folklorismu se ale zvyky zase vrátili. Po druhé světové válce se podíleli na osídlování Sudet také Hanáci, což pomohlo rozšíření hanáckého obyvatelstva do původních německých regionů (např. Šternbersko).

Kuchyně na Hané je také velmi zajímavá. Důležitou složkou této kuchyně se staly obilniny a polévky, dále se používá česnek, zelí, bůček nebo sýr.
Nejznámější jsou asi olomoucké tvarůžky, které jsou známé po celé ČR. Největší omyl u olomouckých tvarůžků nastal v názvu – jmenují se olomoucké, ale vyrábějí se v Lošticích. Připravuje se z nich polévka známá jako syrnica.

Tradiční olomoucké tvarůžky (ilustrační foto) Tradiční olomoucké tvarůžky (ilustrační foto)


Dalšími specialitami jsou černá omáčka, zabijačkové speciality, koláče, buchty. Dalšími pokrmy jsou hertepláky, pukáče, cvibochy a tróče.

Hanácké nářečí asi všichni okrajově známe. Není ale tak jednoduché. Možná slyšíte doma babičky a prababičky, jak se pomocí tohoto nářečí vyjadřují. Typické pro toto nářečí je zaměňování samohlásek (př. stréc brósí nožék místo strýc brousí nožík).
Mezi další tradiční znaky Hané patří kroje. Jsou velice bohaté, barevné a vyšívané krajkou. Na Hané se v minulosti pořádaly velké veselice, kam zavítali všichni z okolí. Většinou se na nich hrála dechovka a podobná zábavná hudba.

Hanácké kroje v mužském a ženském provedení (ilustrační foto) Hanácké kroje v mužském a ženském provedení (ilustrační foto)
Počet zobrazeni celkem: 1761
Počet zobrazeni za poslední měsíc: 42
Doporučujeme
Nejčtenější články
Redakce