Čtvrtek 28. 3. 2024  |  Svátek má: Soňa
Počet článků: 31

Rozhovor se strongmanem Jiřím Tkadlčíkem

Rubrika: Rozhovory
Anežka Jordánová  19.11.2019
V červnovém čísle Písaříku se objevil článek o otevírání pramenů ve Skalce. Součástí programu byla i exhibice strongmana Jiřího Tkadlčíka. Jeho ukázka mě zaujala natolik, že jsem se rozhodla udělat s Jirkou rozhovor.

Někteří si možná vzpomenete, že v jednom ze starších dílů Písaříku už rozhovor s jedním strongmanem byl – a to s naším panem školníkem Stanislavem Puklem. :-) V rozhovoru s ním ale nebylo moc informací o tomhle sportu, a proto nám to tu Jirka pěkně vysvětlí. :-)
Kromě toho se dozvíte i něco víc ze života takového strongmana.

1. Kdo je to vůbec strongman?
Strongman je - konkrétně pro mě - životní styl. Je to samozřejmě sportovní odvětví, soubor asi 70 disciplín, které kompletně silově prověří tělo sportovce, je to ale také druh myšlení, síla fyzická, ale i síla ducha.
Pokud bychom zůstali u té sportovní stránky, určitě každý někdy viděl třeba na Eurosportu velké chlapy, jak za sebou táhnou náklaďák nebo zvedají obrovské dřevěné klády nad hlavu, přetáčí obří pneumatiky a podobně. To je strongman.


2. Co tě vedlo k tomu dělat tenhle sport a odkdy se mu věnuješ?
V 15 letech jsem to dělat vůbec nechtěl. Viděl jsem to právě na Eurosportu, jenže ti chlápci měli 150 kg a to se mi nelíbilo. Zkusil jsem si to až někdy v roce 2011, kdy mi všechny tyhle věci ukázal strongman Jirka Janda z Litvínova, kam jsem za ním jel na trénink, a já se do toho sportu zamiloval.

3. Když jsi byl malý, věděl jsi, že chceš v budoucnu dělat tohle, nebo jsi měl jiné představy?
Když jsem byl dítě, měl jsem kvůli cukrovce I. typu, kterou mám od 3 let, bohužel dost omezený výběr toho, co bych mohl dělat. Okolí mě tlačilo do klasické role: „Najdi si stabilní zaměstnání, moc nevyčuhuj, sport není pro tebe, seš nemocnej“.
Já to tak ale nikdy nebral, i díky mámě, která všem říkala, ať mě přestanou litovat, že jsem normální dítě. Nejdřív jsem tedy dostal povoleno hrát hokej – a tam už jsem se samozřejmě viděl v NHL, bohužel v 11 letech jsem si ošklivě zlomil holeň a musel skončit.
Následovaly roky trápení, kdy jsem se hledal – judo, box, tenis, všechno možný, ale nic nebylo to pravé. V 15 jsem pak poprvé přišel do posilovny a věděl jsem, že chci cvičit takhle, jen jsem nevěděl, jaký přesně to bude obor silového sportu.


4. Dělal jsi dřív i jiné sporty?
Jak říkám – tenis, box, judo, hokej, bylo toho hodně, bavily mě různý sporty a jsem na to poměrně talentovanej, na pohyb obecně, rychle se učím, takže mi všechno vcelku rychle šlo - na nějaké normální úrovni dětské. :-)

5. Jak přibližně vypadá tvůj trénink?
Záleží, jestli jsem v sezoně nebo ne. Každopádně ten sezonní je zajímavější.
Dopoledne jdu na první fázi tréninku, většinou je to buď klasický lehčí trénink strongmana věcí, nebo třeba tlakový trénink, kdy odjedu pár cviků na ramena, případně pokud se mám ten den spíše hýbat a čeká mě odpoledne těžký trénink, jdu na kolo, brusle, tenis, prostě se dvě hodiny aktivně hýbu.
Odpoledne kolem 16. hodiny mi začíná těžký trénink, kde jedu většinou třeba 3-4 cviky naplno, vždycky ty, které budou na daných závodech, na které se připravuju.
Takže to může vypadat asi takto: Ráno cca 2 hodiny tenis, odpoledne cca 3 hodiny těžký trénink strongmana disciplín – deadlift na maximum (do 380 kg třeba) + viking press na ramena + běh se super yokem (nošení jařma na zádech) do 450kg + lehčí „dojezd“ ramen.


6. Můžeš nám přiblížit, jak vypadá jídelníček takového strongmana?
No v sezoně když dám každý den něco takového, co píši výše, tak je to úplně jedno, co sním, spálím všechno. Opravdu to není o dietách, základ dobře vypadajícího těla je tvrdý trénink a rovnice: příjem = výdej. Tj. tolik energie kolik přijmu, musím také spálit, abych byl tam, kde jsem byl den před tím.

7. Jaké jsou tvé největší úspěchy?
Doufám, že ty největší teprve přijdou. ?? Ale určitě si hodně vážím čtyř vítězství na Arnold Classic – Austrálie, Brazílie, Afrika; to je taková pěkná prestiž, je to závod, který je součástí festivalu Arnolda Schwarzenegera a přikládá se tomu taková zvláštní pozornost.
Pak je to titul Mistra světa z roku 2018, ten jsem si vydřel – 5 let po sobě se to nepovedlo, až vloni.
No a z letošního roku jsem v jednom týdnu vyhrál Mistra Evropy ve dvou různých asociacích, kde se dá závodit, tak to byl taky oříšek. :)
Dál je to třeba 406 kg na mrtvý tah, což jsem jako jediný Čech v ČR dal na závodech s vahou pod 110 kg, to je pěkné prvenství. :-)


8. Na jakou soutěž se v nejbližší době chystáš?
Za 3 týdny máme s ženou pěkný životní „závod“, očekáváme narození dcery Olivie, takže to je pro mě teď absolutní priorita. A jinak v prosinci možná něco menšího na Ukrajině, kde se bude jednat o absolutní tlakovou sílu. No a příští rok, kdo ví? :-)

A nějaká ta perlička na závěr: Co jsi o sobě v žádném rozhovoru ještě nikdy neprozradil, pokud se o to chceš s námi podělit?
Díky Bohu lidi tenhle sport zajímá víc a víc, takže těch rozhovorů už bylo tolik, že si to skoro nepamatuju. :-) Ale málo lidí o mě ví, že jsem v mládí chytal docela dlouho ryby – i „závodně“, jestli se tomu tak dá říkat. :-) Nebo třeba nesnáším mytí nádobí. :-)


Strongman Jiří Tkadlčík; foto: Anežka Jordánová Strongman Jiří Tkadlčík; foto: Anežka Jordánová


Běh se super yokem s živou zátěží; foto: Anežka Jordánová Běh se super yokem s živou zátěží; foto: Anežka Jordánová
Počet zobrazeni celkem: 2207
Počet zobrazeni za poslední měsíc: 15
Doporučujeme
Nejčtenější články
Redakce