Pátek 12. 7. 2024  |  Svátek má: Bořek
Počet článků: 16

Na Měsíc!!! aneb historie astronomie

Rubrika: Ostatní
Pavel Burget  22.6.2018
Asi každý chlapec chtěl být jako malý astronautem (včetně mě), ale jak se do vesmíru dostat?
Takovou otázku si kladli vědci před mnoha lety a nakonec vynalezli stroj, který měl dostatečnou sílu, aby se vznesl za hranici vesmíru (oficiálně je hranice vesmíru 100 kilometrů).

Na tak nebezpečnou cestu ale museli létat jen skvěle vycvičení kosmonauti, kteří museli projít mnoha velmi těžkými testy (psychické i fyzické) jako třeba: kosmonaut musel nasednout do takového „kladiva“, které se velmi rychle točilo. Úkolem kosmonauta bylo vydržet přetížení a neztratit vědomí.

Další test byl už ve skafandru, ale nikoliv ve vesmíru. Šlo totiž o nácvik v obrovském bazéně a kosmonauti si zkoušeli práci, kterou budou dělat i na orbitální dráze (oběžné dráze). Ale pojďme zpět.

Když lidé vynalezli stroj (raketu), který by byl schopný vyletět do vesmíru, nemohl (pochopitelně) vést s sebou žádné lidi. Jenomže lidé se touhy dostat se do vesmíru nechtěli vzdát, a proto začali vyrábět novější a lepší (ve všech ohledech). S raketami se samozřejmě modernizovalo i vybavení kosmonautů (bylo odolnější, ale skafandry také byly těžší a jen s obtížemi se jim oblékaly. Postupem času se ale i tento problém začal řešit.).

Kosmonauti se museli vypořádat i se stavem beztíže. Já vím, vás by to bavilo, ale představte si, že kdybyste měli letět na Měsíc, tak to trvá 8 dní! (Apollu 11 to trvalo 195 hodin, 18 minut a 35 sekund.) A jak se dostanete na Měsíc, tak nepočítejte jen s procházkami. Kosmonauti mají dost práce, aby si udrželi zdraví. Protože se vyskytují ve stavu bez tíže, tak nemusí chodit. Ale má to taky své následky. Když přestanete chodit, začnou vám křehnout kosti a slábnout svaly. Proto musí dost času cvičit a přijímat hodně vápníku. (Ale i když se pak vrátí na zem, tak mají s chozením potíže.)

SpaceX Falcon; zdroj spacex.com SpaceX Falcon; zdroj spacex.com


V dnešní době už se vyvinula raketa, která má nádrže kolem sebe a ty nádrže se odpojí a pak samy přistanou!

Na výstavišti v Brně je otevřena expozice Cosmos Discovery, kde se můžete podívat na různé exponáty, které byly opravdu ve vesmíru. Tak se tam jeďte o prázdninách podívat.

Výstava Kosmos v Brně Výstava Kosmos v Brně
Počet zobrazeni celkem: 2540
Počet zobrazeni za poslední měsíc: 69
Doporučujeme
Nejčtenější články
Redakce