Pátek 12. 7. 2024  |  Svátek má: Bořek
Počet článků: 31

Rozhovor s paní učitelkou Hanou Kubíkovou

Rubrika: Rozhovory
Adéla Cesarová, Michaela Malá  27.11.2016
1. Co Vás přimělo stát se učitelkou?

Odmala jsem se chtěla stát veterinářkou. Domů jsem nosila všechnu možnou „havěť“, o kterou jsem se starala. Samozřejmě k nevoli svých rodičů. 
Postupem času jsem hledala zaměření, kde bych mohla spojit dva obory, které mám moc ráda - přírodu a sport.


Až v pozdějších letech jsem pochopila, že předávat své zkušenosti mladým je směr, kterým bych se chtěla vydat. Díky svému tatínkovi, který působí jako trenér atletického týmu v Havířově, jsem pochopila, že pouze ve školství budu schopná působit a vzdělávat mladé lidi, aby z nich vyrostli čestní, poctivý a slušní lidé. Navíc v kolektivu mladých lidí je mi vždy dobře a moje povolání mne naplňuje.

2. Kam jste chodila na základní školu?

Základní vzdělání jsem získala v Havířově. Navštěvovala jsem dvě základní školy. První stupeň jsem absolvovala na Základní škole Generála Svobody. Protože jsem se věnovala atletice, nastoupila jsem na druhý stupeň na Základní školu Marušky Kudeříkové. Tam tehdy chodila havířovská atletická a sportovní elita. Byla jsem hrdá, že jsem k nim patřila i já.

3. Proč jste si vybrala pro svou práci právě naší školu?

Před mateřskou dovolenou jsem pracovala na DDM Olomouc. Pak jsem měla to štěstí, že jsem mohla nastoupit na ZŠ Tererova v Olomouci. Tato možnost mne motivovala k tomu, abych hledala školu, kde by potřebovali učitele s mými aprobacemi. Pohovor s Vaším panem ředitelem byl přímý, jasný a já cítila, že by to mohlo být ono. Proto jsem se rozhodla pro Vaši, a pokud to mohu říci, teď už i naši školu.

4. Jaký předmět jste měla ve škole nejraději a který naopak?

Asi většina dětí má a měla ve škole nejraději tělocvik a já jsem nebyla výjimkou. Sport pro mne byl vždy důležitý. Velmi mě bavily i přírodní vědy: biologie, fyzika, matematika. Naopak jazykové předměty nebyly mým šálkem čaje.

5. Jaká jste byla žákyně?

Školu jsem absolvovala celkem bez problémů. Protože jsem byla součástí sportovní školy, jezdili jsme hodně po závodech a občas bylo obtížné se připravit včas a poctivě na vyučování.
Vždy jsem byla živé dítě a i ve škole to bylo znát. Nebyla jsem svatá a občas jsem spolu se spolužáky své učitele pěkně potrápila. Vše ale bylo, řekla bych, v rámci únosných mezí a nikdy to nepřerostlo v nějaký velmi vážný konflikt. Svých učitelů jsem si velmi vážila.


6. Odkud pocházíte? Jak probíhá Vaše cesta do školy?

Pocházím z Havířova. Po vysoké škole jsem se přestěhovala do Olomouce, kde stále žiji. Cesta do školy je občas velké dobrodružství. Jezdím vlakem a to mne stále nutí přemýšlet, zda se včas a v pohodě dostanu do školy. Z vlaku už nastoupím na svou oblíbenou koloběžku, která mě doveze až do školy.

7. Jaká je Vaše oblíbená knížka/film?

Z knih je to asi aktuálně Za dveřmi školy. A film? Je jich spousta. Hodně mě zasáhl Habrmanův mlýn a Schindlerův seznam. Mám moc ráda i sci-fi: Avatár, Matrix. Miluji bondovky. Film, který mi dlouho zůstal v hlavě, byl Šestý smysl. A s holkami rády koukáme na kreslené pohádky od Disneye.

8. Máte oblíbeného sportovce? Pokud ano, jakého?

Můj celoživotní vzor je Emil Zátopek. Měla jsem tu čest se s ním potkat, promluvit si a potřást si rukou. Pro mě nezapomenutelný zážitek.
Ze současných sportovců mi vždy imponovali desetibojaři, kteří musí během dvou dnů podat úžasné výkony, a proto asi řeknu jméno Ashtona Eatona.


9. Jak trávíte volný čas?

Nejradši trávím svůj volný čas se svou rodinou. Jsme všichni velmi aktivní a rádi sportujeme, to znamená, že při dobrém počasí jezdíme rádi na kole, na bruslích nebo koloběžkách. V létě koupání, volejbal, beach, v zimě lyže a brusle. Ale ať to není jen o sportu, i já někdy ráda provozuji “gaučing” a když si k tomu pustíme dobrý film, je to taky fajn. 

10. Myslíte si, že škola je základ života?

Jistě, škola je opravdu základem života, díky vzdělání, které lidem poskytuje. Zároveň si myslím, že podstatným základem života je rodina. Ta dává základ pro chování a směrování každého člověka.

11. A na závěr, jaký je Váš oblíbený citát?

Nejsem citátový člověk. Takže oblíbený citát nemám, ale spíše životní krédo: „Chovej se tak, jak chceš, aby se ostatní chovali k tobě.“

Paní učitelka Kubíková; foto ze soukromého archivu Paní učitelka Kubíková; foto ze soukromého archivu

Počet zobrazeni celkem: 3708
Počet zobrazeni za poslední měsíc: 90
Doporučujeme
Nejčtenější články
Redakce