Středa 29. 1. 2020  |  Svátek má: Zdislava
Počet článků: 25

Rozhovor s Lucií Přikrylovou, redaktorkou ČRo Olomouc

Rubrika: Rozhovory
K. Otáhalová, A. Dostálková  20.2.2015
Jak dlouho se tomuto povolání věnujete?
V rozhlase pracuji teprve od září, protože předtím jsem studovala žurnalistiku v Olomouci, a potom se mi hned po škole podařilo dostat do redakce.

Takže hádám, že vás tato práce asi hodně baví?
Už na školu jsem šla s tím, že bych chtěla být jednou v rozhlase nebo v nějakém rádiu. Podařilo se to krásně navázat na sebe a rovnou jsem se dostala k tomu, o čem jsem snila.

A psala jste někdy nějaké články do novin?
Například během studia jsme měli praxi, kde jsem psala do Olomouckého deníku, ale když jsem byla na základní škole, tak jsem byla také v redakci školního časopisu. Dále jsem psala recenze na koncerty na jednom hudebním serveru.

Rozhovor s Lucií Přikrylovou Rozhovor s Lucií Přikrylovou


Když jste zmínila vaši funkci ve školním časopise. Byli jste úspěšní?
My jsme tak úspěšní nebyli, protože za mě časopis zrovna začínal. Teprve se vymýšlelo, co v něm bude. Chtěli jsme to udělat tak, aby to bylo vše ručně psané. Do soutěže jsme jej poslali, ale asi se moc nelíbil.

Náš časopis se jmenuje Písařík. Jak se jmenoval ten váš?
Náš se jmenoval Bobřík Arnošt. Řeknu vám proč. My jsme měli ve škole školníka, kterému se říkalo Bobr, a lidé ho neměli moc rádi. Potom, když jsme vymýšleli název, někdo navrhl právě jeho přezdívku.

Jak vás napadlo udělat rozhovor právě s naší redakcí?
Já si vždycky procházím stránky různých vesnic a měst v Olomouckém kraji, a když jsem nedávno narazila na Nezamyslice, uviděla jsem, že váš časopis byl úspěšný. Říkala jsem si: „To by bylo docela zajímavé téma,“ zavolala jsem panu řediteli a domluvila se s ním.

Byla jste spokojená s naší spoluprací?
Rozhodně! Mně se váš časopis moc líbí, protože je v něm plno originálních nápadů a věřím, že to je hlavně vaše práce. Takže já jsem moc ráda, že jsem tady mohla natáčet a dozvědět se ještě další věci o tom, jak se to tvoří.

Co se vám na našem časopisu nejvíce líbí?
Na vašem časopisu mě zaujala jeho tematická barevnost. Je v něm spousta anket a věcí ze života školy, pozvánky nebo tipy na výlety.

Měla jste v rozhlase už nějakou podobnou reportáž se žáky školy?
Nedávno jsem dělala rozhovor ze školy, kde se žáci učí psát všemi deseti. Mají tam žákyni, která vyhrála mistroství České republiky, poté i mistroství světa v psaní na klávesnici. To je takové podobné téma.

Co bylo nejtěžší na studiu žurnalistiky? Měla jste někdy pocit, že to byla špatná volba?
Studium mě docela bavilo. Měli jsme tam spoustu praktických předmětů, kdy jsme psali, natáčeli, střihali apod. Nejtěžší byly teoretické předměty, např. Média a právo, Teorie komunikace... To mě moc nebavilo, bavily mě spíše ty praktické.

S jakou známou osobností jste dělala rozhovor?
Nějakou vyloženě známou osobnost si neuvědomuju, snad rektor univerzity, ale někdo přímo mediálně známý, to asi ne.

Jak dlouho vám trvá sestříhat příspěvky do finální podoby vysílané v rádiu?
Záleží na tom, kolik mám materiálu. Dnes jsme natočili přibližně půl hodiny a ve výsledku z toho musí být dvě až tři minuty. Materiál si poslechnu, většinou mám už představu, které části chci použít, zabere mi to tak hodinu až dvě. Když je náročnější příspěvek, ke kterému vyjadřuje svůj názor víc lidí, tak je těžší to propojit společně s mým spojovacím slovem, a to je potom časově náročnější.

Na video z rozhovoru klikněte ZDE.
Počet zobrazeni celkem: 2260
Počet zobrazeni za poslední měsíc: 54
Doporučujeme
Nejčtenější články
Redakce
TOP LIST
Anketa
Odkazy