Středa 29. 1. 2020  |  Svátek má: Zdislava
Počet článků: 25

Rozhovor s paní učitelkou Ivanou Rumpelovou

Rubrika: Rozhovory
Nikola Čechová, Ester Trávníčková  15.5.2014
Víme, že jste žila a učila ve Francii, proto většina otázek bude směřovat tímto směrem. :-)

Jaký je rozdíl mezi francouzským a českým školstvím?

Školství se ve Francii vyvíjelo jinou cestou než u nás. V současné době se více zaměřují na pochopení souvislostí mezi informacemi a propojují učivo příbuzných výukových předmětů např. formou celoškolních projektů. Učitelé vzájemně spolupracují a někdy i celý měsíc probírají společné téma z různých úhlů pohledu. K nejzajímavějším projektům, na kterých jsem spolupracovala, patřil ten s názvem Jsme zodpovědní za naše zdraví. Dané téma žáci probírali v hodinách literatury, tělocviku, výtvarné výchovy, biologie nebo ekologické výchovy.

Francouzské školství se od českého liší také rozsahem vyučovací hodiny nebo celkovou délkou prázdnin. Žáci jsou většinou ve škole od 9:00 do 16:30. Vyučovací hodina má 60 minut. Jarní, velikonoční a podzimní prázdniny tam trvají dva týdny. Žáci a učitelé mají tedy celkem tři a půl měsíce zasloužených prázdnin.

Jak se vám učilo ve Francii?

Učila jsem výtvarnou tvorbu a dějiny umění v collége (2. st. ZŠ) v jednom městečku nedaleko Paříže. Vážím si této zkušenosti, která mi umožnila pedagogicky se vyvíjet v jedné z kolébek evropské vzdělanosti.

Učitelé ve Francii nehlídají na chodbách a v jídelnách, nekopírují výukové materiály. Vykonávají to za ně pedagogičtí asistenti. Francouzští kolegové se mohou plně věnovat pouze své odborné profesi (často učí pouze jeden obor). Za svou práci jsou navíc ohodnoceni dvakrát vyšším příjmem než učitelé v České republice.

Jsou děti ve Francii hodnější než u nás?

Děti ve Francii jsou barevnější. Jedná se o kulturní, národnostní a náboženskou pestrost. Je běžné, že v jedné třídě učíte děti, které mají čínský, španělský, senegalský, polský, arabský či jiný původ. Francouzské školství staví na myšlenkách Velké francouzské revoluce ( Volnost, Rovnost, Bratrství), tedy na principech rovných příležitostí nebo ideové a náboženské neutrality. Což bohužel občas ovlivňuje vznik podivných nařízení, která nedovolují dětem ve škole nosit symboly jejich víry, např. křížky na krku nebo šátky (na hlavách muslimských dívek). Francouzské děti jsou sice barevnější než české, ale jinak jsou stejně hodné jako ty naše. :-) Zkrátka děti jsou podle mě na celém světě v podstatě stejné. Ač vyrůstají v rozdílných podmínkách, krajinách, politických systémech… mají všechny podobné sny, radosti i pubertální starosti.

Je anglický jazyk jednodušší než jazyk francouzský?

Je známé, že pro každého z nás je těžké či lehké něco jiného. Jsme individuality, tudíž odpověď má individuální charakter. Mám velké lingvistické štěstí, že pocházím z dvojjazyčné rodiny. Proto mi nedělá velký problém naučit se další cizí jazyky. Anglicky jsem se začala učit od 8 let jako žákyně jazykové třídy na základní škole a později v jazykové třídě na gymnáziu a dále na vysoké škole. Angličtina mne tedy doprovází od dětství a je mi vítaným pomocníkem jak během cestování, tak v tzv. každodenním životě.

K francouzskému jazyku jsem hledala cestu pomalu. Nyní jsem šťastná, že tento nádherný a komplikovaný jazyk ovládám. Francouzsky jsem se začala učit před deseti lety sama. Po dvou letech studia jsem absolvovala mezinárodní zkoušky DELF a studovala nejprve na Fakulté des Arts v Amiens, poté v Paříži na Universitě Sorbonne IV. Po ukončení studií jsem nastoupila ve francouzském školství jako profesorka (tak ve Francii nazývají učitele) výtvarného oboru a dějin vizuálního umění.

Paní učitelka Ivana Rumpelová Paní učitelka Ivana Rumpelová


Jaká jsou Vaše nejoblíbenější francouzská jídla?

Snad každé jídlo je vynikající, pokud je připravené s láskou, z čerstvých surovin a doprovázené lahodným vínem. A to platí dvojnásob ve Francii. Francouzi si svého
kulinářského umění velmi cení, snad proto bylo v roce 2010 zařazeno mezi světové památky UNESCO.
Na francouzské kuchyni si kromě faktu, že se skvěle doplňuje s vynikajícím francouzským vínem, cením především toho, že je tvořená z kvalitních ingrediencí. Je rozmanitá a zajímavá pro všechny smysly. Každý z 27 francouzských regionů má svou kulinářskou specialitu. Já jsem žila na severu Francie - v Pikardii, kde jsem si oblíbila Ficelle pikard, tamní bagety a sýr Maroilles, který voní silněji než chutná.

Který z francouzských sýrů Vám chutná nejvíc? :-)

Říká se, že Francie má tolik druhů sýrů, kolik je dní v roce. Žila jsem tam téměř osm let. Ochutnala jsem mnoho skvělých sýrů, ale 364 jich zatím nebylo. Mezi mé nejoblíbenější patří jakékoliv sýry z pohoří Jura, které jsou označené výrazem Comté.

Které jídlo vám nejvíce chutnalo?

Chutnala mi všechna jídla, která byla připravená s láskou, z kvalitních surovin… a která jsem měla to potěšení sníst s lidmi, jež mám ráda.

Kde byste žila raději, u nás nebo v jiné zemi?

V naší zemi jsem se narodila a žiji zde po většinu svého života. Mám zde rodinu a mnoho blízkých přátel. Rovněž mi vyhovuje místní klima, střídání čtyř ročních období a lidových tradic, které s tím souvisí.

Mám ráda procházky moravskou krajinou a užívám si pocit, že zde mám kořeny a že tady jsem doma. Vážím si toho, že patřím k našemu malému národu, který dokázal hrdě přežít v samém srdci Evropy. Obdivuji naši historii, kulturu a současnou podobu českého jazyka se všemi jeho rozmanitými dialekty. Jsem tu šťastná. Patřím sem a nikde jinde bych žít nechtěla. To ale neznamená, že nebudu i nadále občas cestovat do zajímavých míst v Asii, v Africe nebo v Evropě. :-)

Co vás vedlo k tomu, abyste odjela z Francie zpět do České republiky?

Domov a rodina.

Co děláte ve volném čase?

Užívám si vzácných chvilek s rodinou a s přáteli.

Jakou hudbu máte nejraději?

Ráda si poslechnu jakoukoliv kvalitní a zajímavou hudbu od Vivaldiho, jazz, reggae… až po punk, metal. Z českých hudebních formací mne nedávno zaujaly skupiny Květy, N. O. H. A. nebo JaZOO.

Máte nějakého domácího mazlíčka?

Máme fenku malého knírače. Tato psí dáma se nazývá Sára. Dříve jsem žila na menší farmě, kde se proháněla nejrůznější zvířata: kočky, slepice, kachny, husy, holubi a netopýři.

Jak se vám líbí na naší škole?

Líbí se mi zde velmi. A to nejen interiér budovy školy s přilehlou krásnou zahradou...
Je zde příjemná atmosféra. Vážím si vstřícného a odborného přístupu kolegů. A mám pedagogickou radost ze všech překvapení, která přináší vzdělávání zajímavých osobností našich žáků. Proto mne velmi těší, že mohu také v dalším školním roce pracovat v tak příjemném, profesionálním a přátelském prostředí :-)
Počet zobrazeni celkem: 2932
Počet zobrazeni za poslední měsíc: 81
Doporučujeme
Nejčtenější články
Redakce
TOP LIST
Anketa
Odkazy