Pátek 12. 7. 2024  |  Svátek má: Bořek
Počet článků: 17

Tip na prázdninový výlet - východní Čechy

Rubrika: Cestování
Adéla Dostálková  26.6.2014
Prázdniny se blíží a já mám pro vás tip na zajímavý výlet. Tentokrát vás pozvu do okolí Hlinska ve východních Čechách. Je zde spousta míst, která stojí za to navštívit. Ať už se jedná třeba o zámek Slatiňany se známým hřebčínem nebo osadu Ležáky vypálenou za II. světové války, kde domy, co tu kdysi stály, připomínají pomníčky a kamenné obruby vyčnívající z trávy. Já vás pozvu na tři místa, která zvládnete i při jednodenním výletu autem.

Osada Ležáky - hrobodomy; foto: Adéla Dostálková Osada Ležáky - hrobodomy; foto: Adéla Dostálková


Nejdříve se podíváme do přírodní rezervace Toulovcovy maštale na rozmezí okresu Chrudim a Svitavy. Jedná se o oblast pískovcových skal a borových lesů, kde podle pověsti přebýval loupeživý rytíř Vavřinec Toulovec. Skalní městečko je protkáno systémem chodeb, jeskyní a děr se zajímavými názvy. Protáhnete se Myší dírou, podlezete obrovský kamenný Zvon a náhle se ocitnete v Kuchyni či ve Sklepě. Cestou tam i zpět vás určitě okouzlí tichá lesní krajina obohacena některými chráněnými rostlinami a živočichy.

Přírodní rezervace Toulovcovy maštale; foto: Adéla Dostálková Přírodní rezervace Toulovcovy maštale; foto: Adéla Dostálková


Přírodní rezervace Toulovcovy maštale; foto: Adéla Dostálková Přírodní rezervace Toulovcovy maštale; foto: Adéla Dostálková


V blízkosti Toulovcových maštalí se rozléhá obec Zderaz. Zajímavostí této obce jsou pískovcová podzemní obydlí. Jejich původ je nejasný, ale zřejmě poskytovala bydlení nemajetným občanům nebo sloužila k tajným obřadům a setkáním. U některých je patrné, že zde byly řemeslné dílny. Dnes je ze čtyřiceti sklepů dochováno pouze 27 a z toho jsou dva přístupné pro veřejnost. V jednom je expozice fotografií zvěčňujících všechny dochované sklepy v obci a druhý nám přímo ukazuje, jak se zde žilo.

Zderaz - skalní obydlí; foto: Adéla Dostálková Zderaz - skalní obydlí; foto: Adéla Dostálková


Třetí zastávkou je skanzen Veselý Kopec, který je součástí Souboru lidových staveb Vysočina. Tvoří jej asi 30 objektů z 19. století mapujících život a zvyky našich předků. Z původních staveb se zde dochovala pouze chaloupka bezzemka, ostatní byly převezeny z okolí. Za pozornost stojí čtrnáctiboká stodola, statek z Mokré Lhoty, včelín, zvonička, funkční vodní obilný mlýn nebo pila s původním náhonem ze 16. století. Představí se vám zde mnohdy již zapomenutá řemesla a v malebné krajině se budete cítit jako v pohádce (také se tu nejedna pohádka točila).

Veselý kopec - statek z Mokré Lhoty; foto: Adéla Dostálková Veselý kopec - statek z Mokré Lhoty; foto: Adéla Dostálková


Skanzen Veselý kopec; foto: Adéla Dostálková Skanzen Veselý kopec; foto: Adéla Dostálková


Nakonec si své dojmy můžete povyprávět a před zpáteční cestou se posilnit v Hamerské Krčmě Jonáš ve vesnici Svobodné Hamry. Jde o původní hospůdku ze 17. století řadící se k nejstarším v České republice, kde vám nabídnou speciality poctivé staročeské kuchyně.

Výtečně nasycené a obohacené o nové zážitky vás čeká už jen asi dvouhodinová cesta domů. Tak šťastnou cestu a krásné počasí! :)
Počet zobrazeni celkem: 4710
Počet zobrazeni za poslední měsíc: 82
Doporučujeme
Nejčtenější články
Redakce