Úterý 23. 4. 2024  |  Svátek má: Vojtěch
Počet článků: 29

Co znamená slovo Velikonoce? Historie...

Rubrika: Velikonoce
Lenka Limberková  13.4.2006
Velikonoce - na začátku našeho letopočtu ukřižován Ježíš Kristus a v noci ze soboty na neděli se odehrál zázrak zmrtvýchvstání. Proto se ta noc nazývá Velkou nocí. A od ní je odvozen i náš název Velikonoce.
O tom, co se tehdy odehrálo se zachovalo velmi málo historických pramenů a žádný z nich neudává přesné datum. Tradice klade neděli po "Velké noci" na první jarní úplněk, kdy slaví svůj velký svátek Pesach (přechod Rudým mořem) i Židé.

Velikonoce

jsou nejvýznamnějším svátkem křesťanské církve. Jsou spojeny s památkou umučení a vzkříšení Krista.

Velikonoce se však slavily ještě v době předkřesťanské. Zřejmě navazovaly na svátek židovský - pesach - památka vysvobození Židů z egyptského zajetí a později také oslavovali příchod Mesiáše.

Pohané vítali jaro a začátek zemědělských prací. Velikonoce jsou pozůstatkem roku řízeného současně sluncem - slunovrat a měsícem - úplněk.

Od počátku se křesťané snažili oddělit Velikonoce od židovského svátku pesach. Vedli se také spory o datum mezi Alexandrií a Římem.
Asi koncem 6. stol. byl přijat obecně způsob výpočtu data Velikonoc - alexandrijský způsob. Vychází ze zásady slavit Velikonoce po jarní rovnodennosti - 21.3. v neděli po prvním jarním úplňku. Takto stanovená neděle může být v rozmezí od 22.3. do 25.4. Pro určování data jsou různé tabulky.

Velikonoce Velikonoce

Počet zobrazeni celkem: 5574
Počet zobrazeni za poslední měsíc: 27
Doporučujeme
Nejčtenější články
Redakce