Pátek 12. 7. 2024  |  Svátek má: Bořek
Počet článků: 17

Tip na prázdniny - JESKYNĚ. Aneb na kolech na výlet!

Rubrika: Cestování
Anežka Jordánová  9.6.2018
Bojíte se rádi? Máte rádi dobrodružné výlety? Pokud ano, tak je tento článek přímo pro vás! Naplánovala jsem Vám totiž celodenní cyklovýlet do jeskyní. A navíc to není daleko! Jen pár kilometrů od vašeho města. Místo, o kterém vám tu povím pár věcí a zajímavostí, se nachází v CHKO Litovelské Pomoraví.
První místo, kam byste se měli podívat, jsou Mladečské jeskyně v Mladči.
V roce 2018 jsou jeskyně v provozu od května do září úterý - neděle 9:00-16:30 a v dubnu a říjnu 9:00-15:00 od úterý do neděle. V pondělí otevřeno nemají. 

Hned pod jeskyněmi se nachází restaurace a penzion Romeo, kde si můžete zajít na oběd nebo se ubytovat, pokud chcete být v Mladči více dní. U penzionu je i parkoviště, na kterém můžete zaparkovat. Pokud hledáte kešky, v Mladči a v blízkém okolí je jich několik.

Největší stalagnit v Mladečských jeskyních; foto: Anežka Jordánová Největší stalagnit v Mladečských jeskyních; foto: Anežka Jordánová


Tak a teď už přejdeme k dobrodružnější jeskyni. Tahle jeskyně nazývána Podkova se nachází na severním svahu kopce Třesína, mezi obcemi Mladeč a Měník. Nachází se poblíž modré turistické trasy. Jeskyně je dlouhá 50 metrů a svůj název dostala kvůli chodbě, která má tvar podkovy.

Jeskyně je otevřená 24 hodin denně od dubna do října. V zimních měsících (listopad – březen) je to zimoviště pro několik druhů netopýrů a proto je zavřená. Nezapomeňte si s sebou vzít baterku, protože tam není osvětlení.

Vchod do Podkovy; foto: Anežka Jordánová Vchod do Podkovy; foto: Anežka Jordánová


Poblíž Podkovy se nachází Čertův most. K němu se dostanete, když budete stoupat po cestičce, která je poblíž podkovy směrem nahoru. Jak jej vystoupáte, uvidíte skalní oblouk, který je hodně starý. Váže se k němu pověst o dvou bratrech - Matěji a Janovi a jejich nesplnitelné sázce, že jeden z nich vybuduje mezi skalisky za pouhých 24 hodin most.
Jeden z bratrů požádal o pomoc čerta, tomu se upsal krví, ale když pro něj čert přiletěl, byl muž nepolapitelný. Obkreslil kolem sebe kruh svěcenou křídou. Od té doby se místo nazývá Čertův most.

Čertův most; foto: Anežka Jordánová Čertův most; foto: Anežka Jordánová


Tohle je všechno, co jsem Vám chtěla představit v tomhle článku. Nemohla bych Vám představit úplně všechno, protože je tam toho opravdu hodně, takže jsem vybrala ta nejzajímavější místa, na která byste se měli určitě zajet podívat.

Užijte si cyklovýlet a ať se hlavně neztratíte!
Počet zobrazeni celkem: 2674
Počet zobrazeni za poslední měsíc: 83
Doporučujeme
Nejčtenější články
Redakce