Pátek 12. 7. 2024  |  Svátek má: Bořek
Počet článků: 31

Rozhovor s paní učitelkou Barborou Bártovou

Rubrika: Rozhovory
Adéla Cesarová, Michaela Malá  21.4.2017
"Novou tváří" je na naší škole od letošního školního roku paní učitelka Mgr. Barbora Bártová, která učí výtvarnou výchovu. Ochotně nám odpověděla na naše zvídavé otázky.

1. Proč jste se rozhodla stát učitelkou?

Nikdy jsem nebyla přesvědčená o tom, že chci být učitelkou. Dokonce ani při studiu pedagogické fakulty jsem se nebyla jistá, zda budu někdy učit. Spíše než o rozhodnutí šlo tedy o cestu. Postupně jsem k tomu došla.

Začalo to letními tábory, kde jsem zjistila, že mě práce s dětmi baví. Pak na praxi v ZUŠ. Děti tam chodily dobrovolně a měly tudíž o výtvarku zájem Bavilo mě sledovat, jak se rozvíjí jejich tvorba, vést je a vymýšlet různá témata. Tam jsem si asi poprvé uvědomila, že chci být učitelkou.

2. Na jaké škole jste studovala?

Nejdříve jsem studovala na škole ZŠ Jungmannova v Litovli, odkud pocházím. Zároveň jsem navštěvovala ZUŠ - výtvarný obor a hru na kytaru.

Poté jsem navštěvovala SŠ oděvní v Prostějově. Můj obor byl návrhářství a modelářství oděvů. Naučila, jsem se zde spoustu užitečných věcí a prohloubila své znalosti z dějin umění.

V umění jsem chtěla pokračovat, protože ráda zkouším nové věci, šla jsem studovat na UP do Olomouce. Vyzkoušela jsem různé nové techniky a přiblížila více oblastem umění např. grafice, keramice…

3. Proč učíte zrovna na naší škole?

Po studiu jsem nějakou dobu pracovala v knihařství. Tato práce se brzy stala příliš jednotvárnou a já se rozhodla zde skončit. V den podání výpovědi se mi ozvala vaše paní učitelka Košárková s nabídkou práce u vás na škole. Takže náhoda? Osud? Mě dovedl na vaši školu.

4. Jaký předmět jste měla ve škole nejraději?

Samozřejmě výtvarnou výchovu a taky tělocvik a přírodopis. Na střední potom figurální kresbu a výtvarnou přípravu. Na vysoké pak všechny ateliéry. Artefiletiku.

5. Kterou výtvarnou techniku máte nejraději?

Nejraději mám asi kresbu a malbu. V poslední době se také věnuji práci s kovem (drátem) a vytvářím různé šperky. Začala jsem s technikou wirewrapping. Postupně ale objevuji i vlastní techniky, případně si upravuji ty známé. Propojuji drát, kámen, textil a další materiály.

6. Je nějaký výtvarník vaším vzorem?

Nikdy jsem neměla přímý vzor. Raději hledám vlastní cesty a experimenty, než abych napodobovala druhé. Mám jen oblíbené autory např. ilustrátory John Kenn, Amanda Cass, Alexander Jansson a Graham Francise. Většinou mám jen oblíbené obrazy a inspiruju se spíše stylem a formou. Nejčastěji však vycházím ve své tvorbě z fantazie, přírody nebo dobrého příběhu.

7. Jaké máte oblíbené barvy?

Mám ráda všechny barvy. Trošku mám problém s růžovou, ale to jen na oblečení. Nejraději mám podzimní tóny. Záleží především na barevné kompozici, harmonii či kontrastu.

8. Co děláte ve volném čase?

Trávím čas s rodinou a blízkými. Tvořím. Teď momentálně trávím hodně času ve vlaku, kde se věnuji četbě. Ráda se podívám na dobrý film nebo relaxuji u seriálu. Nejraději pobývám venku v přírodě, v lese… Hraji si s burundukem nebo někdy na PC.

9. Jaká cizí země se Vám nejvíce líbí? A proč?

Hodně mě přitahuje Anglie, Irsko a Skotsko. Sama nevím proč. Možná přírodou, nevím. Potom mám hodně ráda Itálii a náturu zdejších lidí. V poslední době mě fascinuje Japonsko a jeho kultura. K tomu jsem se dostala přes anime.

10. Jakou cizí zemi jste navštívila?

Byla jsem na různých místech. Myslím, že všude je hezky, ale je to hodně o lidech. Zatím jsem procestovala částečně Evropu. Navštívila jsem Francii, Itálii, Německo, Rakousko, Slovensko, Řecko, Chorvatsko. Teď se chystám do Barcelony nebo do Anglie.

11. Kde se vám nejvíce líbilo?

Hodně se mi líbila Paříž. Je to kouzelné místo. Jen jsou zvláštní stromy v parku v jedné řadě jeden za druhým. A taky Itálie, tam se ráda vracím. Mám ráda místa s historií.

12. Čeho si nejvíce vážíte na životě v ČR?

Kdybych si mohla vybrat, chtěla bych žít za První republiky. Tohle období mi symbolizuje jaký si vrchol. Dnes vnímám spíše jakousi stagnaci.

Líbí se mi, že máme různorodé počasí, ale žádné hurikány a tornáda. Užíváme si sníh i koupání. Také mám ráda české tradice např. masopusty. Kdyby mi nevadila ta vzdálenost od rodiny a přátel, asi bych v ČR nezůstala. Nejvíce si užívám kultury, bojovnosti, např. národní obrození. To byli lidé hrdí. Dnes už to tak asi málo kdo vnímá.

13. Jaký je Váš oblíbený citát?

Logik will get you from A to B. Imagination will take you everywhere.
A. Einstein

Paní učitelka Bártová; foto ze soukromého archivu Paní učitelka Bártová; foto ze soukromého archivu

Počet zobrazeni celkem: 3555
Počet zobrazeni za poslední měsíc: 58
Doporučujeme
Nejčtenější články
Redakce