Úterý 23. 4. 2024  |  Svátek má: Vojtěch
Počet článků: 16

Víte, čeho se bojíte, pokud trpíte kruciverbofobií?

Rubrika: Ostatní
Nella Kučerová  10.11.2015
Trpíte nějakou fobií? Mimo klasický strach z pavouků či výšek máme i šílené fobie, jako je třeba strach z burákového másla. Že nevěříte, že takové fobie existují? Tak to čtěte dál, protože takové fobie vážně můžete mít!

Jak jsem se zmiňovala, existuje strach z burákového másla, tato fobie se jmenuje arachibutyrophobia. Přesněji strach z toho, že se vám přilepí máslo z buráků na horní patro. Dokážete si představit nějakého Američana, který touto fobií trpí? :-)

Dentoskalpofobie

Strach z párátek. Teď by nás jen zajímalo, zda je tento strach z toho, že vám párátko způsobí úraz, anebo tato fobie způsobuje strach z celého předmětu.

Koumpounofobie

Pak tu dále máme další malý předmět, kterého se můžete bát. A tím je obyčejný knoflík. Proč by se ale někdo bál malého neškodného knoflíku, který by vám těžce způsobil zranění?

Kruciverbofobie

Kdybych touhle fobií trpěla já, nevím, jak bych si s tím poradila. Označuje totiž strach z křížovek. Opravdu nevím, co bych si počala, když moje mamka věčně luští.

Kruciverbofobie - strach z křížovek; foto: Nella Kučerová Kruciverbofobie - strach z křížovek; foto: Nella Kučerová


Eisotrofobie nebo Katotrofobie

Tento strach mi přijde už spíš zajímavý. Vyjadřuje strach ze zrcadel. Lidé se bojí podívat do zrcadla na svou tvář. Ale proč? Možná to způsobují horory a povídačky, jako třeba Bloody Mary, která se objevuje v zrcadle, když ji o půlnoci vyvoláte. Takže to radši nezkoušejte, ať se v pohodě můžete podívat na svůj obraz a netrpět takovou fobií.

Batmofobie

Batmofobie je strach ze schodů a schodišť. Vy si možná řeknete, že to je absurdní, ale teď si představte, že touto chorobou trpíte a bydlíte v osmém patře panelového domu!

Batmofobie - strach ze schodů a schodišť; foto: Nella Kučerová Batmofobie - strach ze schodů a schodišť; foto: Nella Kučerová


Hipopotomonstroseskvipedaliofobie

To je ale dlouhý název, co? Paradoxní na tom je, že fobie s tímto dlouhým názvem má značit strach dlouhých slov. Vždyť lidi s tímto strachem svou fobii nemůžou ani vyslovit! Pokud se vám to zdá ale nemožné, ujistím vás. Nejspíše tato fobie je jenom výmysl několika vtipálků.

Fobie z čísel

Někteří jedinci se možná bojí čísla 13 kvůli pátku 13., či čísla 666, které označuje peklo. Vyskytnout se však můžou i fobie na zcela obyčejná čísla, například na číslo 8.

Zde uvádím několik fobií z čísel:

Triskaidekafobie – strach z čísla 13
Hexakosioihexekontahexafobie – strach z čísla 666
Oktofobie – strach z čísla 8
Hexafobie – strach z čísla 6
Tetrafobie – strach z čísla 4

Sociofobie

Dokázali byste si představit, že trpíte fobií z mezilidského kontaktu a komunikace? Je to tedy kuriózní, ale takové případy opravdu existují. Hodně lidí se rádo seznamuje s novými lidmi anebo má alespoň pár přátel. Lidi, kteří mají sociofobii, se bojí seznamovat a komunikovat před lidmi. Tím pádem se nejraději straní ostatním.

Bromidrosifobie

Určitě znáte, když jste zpocení po tělocviku a zápach z potu vám není zrovna moc příjemný. Dělá vám to zle. Několik případů lidí vlastní fobii z vlastního zápachu, třeba z vyprodukování pachu z potu. Celkem se to pochopit dá, ale většině lidí to spíš dělá zle, než aby se toho báli.

Hedofobie

Toto je opravdu šílené! Co myslíte, že je hedofobie? Hedofobie je chorobný strach z radosti. Může někdo takový vůbec existovat? Směje se takový člověk vůbec?

Fobofobie

Tento případ fobie je nejkurióznější. Opakem radosti je strach. A jak už teď možná tušíte, fobofobie je vlastně strach ze strachu. Je to hodně zajímavá fobie a divná fobie z toho, že máte strach z toho, že máte strach.

Která fobie vám přijde nejšílenější a která nejhorší?

Počet zobrazeni celkem: 5497
Počet zobrazeni za poslední měsíc: 39
Doporučujeme
Nejčtenější články
Redakce