Neděle 24. 3. 2019  |  Svátek má: Gabriel
Počet článků: 25

Jak nás ovlivňuje reklama

Rubrika: Literární tvorba » Zamyšlení
Jaroslav Horák  20.5.2016
Na otázku, jak nás ovlivňují reklamy, se začíná ptát vice a více lidí. Proč? Protože reklamy nás v dnešní době doprovází téměř na každém kroku. Mnoho lidí si doprovázení reklam nevšímá, a tak třeba ani neví, že reklamy nás jen lákají ke koupi v určité firmě, obchodě anebo ke koupi samotného výrobku.

Reklama; nakreslila Kristýna Křupková Reklama; nakreslila Kristýna Křupková


Já si dříve také nevšímal skrytého nátlaku reklam, ale trochu se to změnilo a já dokážu lépe odolat pokušení při koupi nějaké věci. Nedokážu však odolat pobroukávání chytlavých melodií z nějaké reklamy. Proč? Odpověď je lehká. Reklamu slyším tak často, že melodii znám nazpaměť. Reklama s melodií mi vždy připomene, co se v celé reklamě odehrává a já, když něco potřebuji, vím, do jakého obchodu se mám vydat.

Stalo se vám někdy, že jednu a tu samou reklamu jste viděli a slyšeli tak často, až se vám zprotivila? Ano, mně taky. Některé reklamy se nám zprotiví, ale i to je důvod, že si na ně vzpomeneme, třeba když nutně něco potřebujeme koupit a nevíme kde.

Dávají nám reklamy vůbec něco dobrého? Podle mého názoru je kladem informace o slevě nějakého výrobku nebo informace o prodejní době či informace o přesném umístění obchodu. To by bylo z kladných věcí reklam asi vše, protože zbytek v reklamě slouží jen k nalákání lidí, kteří určitou hrozbu reklamy nechápou anebo si jí nevšímají.

Možná si ani nevšímáme nátlaku reklam na děti, které často sedí u televizí a sledují pásmo reklam, ve kterých je část určena přímo pro ně! Děti, a to zejména malé, uvidí v reklamě svého oblíbeného pohádkového hrdinu, a když na něj narazí i v obchodě, tak udělají téměř vše proto, aby hrdinu získali ve formě dárku za nákup.

Skrytý nátlak reklam a jejich ovlivňování by si měly uvědomit všechny věkové kategorie, protože pokud se to nestane, můžeme ztratit mnoho času a hlavně peněz koupí zbytečného předmětu, který jsme viděli v reklamě.

Uvědomujme si to …
Počet zobrazeni celkem: 956
Počet zobrazeni za poslední měsíc: 37
Doporučujeme
Nejčtenější články
Redakce
TOP LIST
Anketa
Odkazy