Neděle 24. 3. 2019  |  Svátek má: Gabriel
Počet článků: 15

Projekt „Můj pohled Tvýma očima“ aneb Bulharsko 2013 se ZUŠ Němčice nad Hanou

Rubrika: Cestování
Adéla Dostálková  25.9.2013
Asi v polovině školního roku 2012/2013 navrhl pan učitel Martin Dostál projekt ve spolupráci se třemi evropskými státy – Polskem, Slovenskem a Bulharskem. Podmínkou účasti bylo jakékoliv umělecké zaměření, jako třeba tanec, hudba, zpěv či výtvarné umění.

Den odjezdu byl 15. 8. 2013 od Základní umělecké školy v Němčicích nad Hanou, kde se k nám připojili kamarádi z Polska, konkrétně města Krakow, které sem dopravil mikrobus. Čekala nás dlouhá, asi dvacetihodinová cesta do Bulharska přes Slovensko, Maďarsko a Srbsko. V autobusu panovala dobrá nálada, hlavně za doprovodu kytary pana učitele Gála, takže cesta ubíhala rychle a naštěstí bez komplikací. Po příjezdu jsme byli nadšeni z hotelu, který se nacházel v blízkosti městečka Aheloy, a pláže Černého moře byly přímo u hotelu. Po přidělení pokojů nás proškolili ohledně bezpečnosti a patřičného chování a seznámili s denním programem.

Náš hotel - pohled z balkonu; foto: Adéla Dostálková Náš hotel - pohled z balkonu; foto: Adéla Dostálková


Budíček byl v 7:00 hod a den jsme zahajovali rozcvičkou v moři. Následovala v 8:00 hodin snídaně a po snídani zkouška s orchestrem. Náš česko-polský orchestr se bez problémů sehrál a největší ohlas měla skladba Pátá známá z filmu Rebelové a skladba „Nu pagadi“ z dětského kresleného seriálu Jen počkej! Po obědě jsme měli odpolední klid, během kterého jsme se většinou koupali v hotelovém bazénu nebo v moři. Pak byla opět zkouška, v 18 hod večeře a po večeři večerní program. Buď jsme měli diskotéku, nebo tematický večer věnovaný konkrétní zemi (Bulharsku, Slovensku, Polsku, Česku), která si vždy připravila představení a seznamovala nás se svými zvyky.

Během desetidenního pobytu jsme měli čtyři veřejná vystoupení, kde náš česko-polský orchestr hrál a zpíval a slovenský soubor s bulharským tančil. Všechna naše vystoupení měla obrovský ohlas, dokonce jsme museli i přidávat. Své umění jsme předvedli nejen hostům našeho hotelového komplexu, kde jsme měli úspěch asi největší, ale také ve městech Aheloy, Burgas a Nessebar.

Památka v Nessebaru; foto: Adéla Dostálková Památka v Nessebaru; foto: Adéla Dostálková


Do známého bulharského města Burgas jsme si udělali celodenní výlet. Jde o čtvrté největší město v zemi s asi 215 000 obyvateli a mezinárodním letištěm. Proto je také cílovou stanicí většiny turistů, kteří se do Bulharska dopraví letecky a odtud se pak rozjedou k nejrůznějším letoviskům. My jsme na doporučení navštívili výstavu soch z písku, která se zde koná již šestým rokem a svůj um sem přijíždí předvést sochaři z celého světa. Takže jsme se setkali v nadživotní velikosti s prvním kosmonautem Gagarinem, nad teorií relativity tu dumal Albert Einstein či na písečném trůnu seděl slavný americký prezident Abraham Lincoln.

Dumající Albert Einstein; foto: Adéla Dostálková Dumající Albert Einstein; foto: Adéla Dostálková


Galileo Galilei; foto: Adéla Dostálková Galileo Galilei; foto: Adéla Dostálková


Leonardo da Vinci; foto: Adéla Dostálková Leonardo da Vinci; foto: Adéla Dostálková


V teráriu botanické zahrady jsme si někteří poprvé podrželi obrovskou anakondu a zvěčnili se s ní na fotografiích. Navštívili jsme i centrum města a zdejší obchůdky s rozmanitými suvenýry a postavili se na zlatý bod označující střed města. Před stánkem se suvenýry si před pana ředitele poklekla paní s vycpaným břichem a prosila o peníze na dítě. Pan ředitel vyjádřil obdiv nad jejími krásně nalakovanými nehty a paní se urazila. :)

Projekt se velmi vydařil. Všichni jsme odjížděli spokojeni, obohaceni o spoustu zážitků a informací. Poznali jsme, že hudba a tanec nezná hranice a je srozumitelná každému. Tak snad zase někdy příště na podobné akci.

The Beatles The Beatles
Počet zobrazeni celkem: 2319
Počet zobrazeni za poslední měsíc: 33
Doporučujeme
Nejčtenější články
Redakce
TOP LIST
Anketa
Odkazy